Result Bye Elections in Arunachal Pradesh, Gujarat, Maharashtra, Manipur, Nagaland, Odisha and Uttar Pradesh 19.10.2014

Bye Elections result  Arunachal Pradesh, Gujarat, Maharashtra, Manipur, Nagaland, Odisha and Uttar Pradesh States will be declared on 19 October 2014

Odisha Result Status

Status Known For 1 out of 1 Constituencies
Party Won Leading Total
Biju Janata Dal 0 1 1
Total 0 1 1

 

Constituency Const. No. Leading Candidate Leading Party Trailing Candidate Trailing Party Margin Status
Rajkot West 69 VIJAYKUMAR RAMNIKLAL RUPANI (VIJAYBHAI RUPANI) Bharatiya Janata Party KALARIYA JENTIBHAI BHAGVANJIBHAI (JAYANTIBHAI KALARIA) Indian National Congress 9804 Counting In Progress

UP Bye Election result 2014

Constituency Const. No. Leading Candidate Leading Party Trailing Candidate Trailing Party Margin Status
Kairana 8 ANIL KUMAR Bharatiya Janata Party NAHID HASAN Samajwadi Party 8896 Counting In Progress

Arunachal Pradesh Result Status

 

Constituency Const. No. Leading Candidate Leading Party Trailing Candidate Trailing Party Margin Status
KANUBARI 58 GABRIEL DENWANG WANGSU Indian National Congress RONGNAI MAHAM Bharatiya Janata Party 55 Counting In Progress

 

Party Name Seat
BSP
BJP
HJC (Bl)
IND
INC
INLD
SAD
Total 90

 

Trends and result will be available from 8:00 AM onwards on 19 th October, 2014 at official website http://eciresults.nic.in/

Result Haryana Assembly Election 2014 Live on 19th October 2014 at 8am onward

Live  Result Haryana Assembly Election 2014 on 19th October 2014 at 8am onward | Live Results on October 19th Sunday Haryana Vidhan Sabha Poll 2014. Download result at http://eciresults.nic.in/

Seats win by Manoir political party

BJP –

Congress –

INLD –

BSP-
HJC –

Others –

Total Seats – 90 (in Haryana)

Leading Candidates/ Party:

Trailing Candidates/ Party:

Assembly Constituency Wise – Party Leading/won – Candidate Name

1 – Kalka Assembly Seat Leading/ Winning Candidate-

2 – Panchkula Seat Leading/ Winning Candidate-

3 – Naraingarh Seat Leading/ Winning Candidate-

4 – Ambala Cantt. Seat Leading/ Winning Candidate-

5 – Ambala City Seat Leading/ Winning Candidate-

6 – Mulana (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

7 – Sadhaura (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

8 – Jagadhri Seat Leading/ Winning Candidate-

9 – Yamunanagar Seat Leading/ Winning Candidate-

10 – Radaur Seat Leading/ Winning Candidate-

11 – Ladwa Seat Leading/ Winning Candidate-

12 – Shahbad (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

13 – Thanesar Seat Leading/ Winning Candidate-

14 – Pehowa Seat Leading/ Winning Candidate-

15 – Guhla (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

16 – Kalayat Seat Leading/ Winning Candidate-

17 – Kaithal Seat Leading/ Winning Candidate-

18 – Pundri Seat Leading/ Winning Candidate-

19 – Nilokheri (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

20 – Indri –

21 – Karnal Seat Leading/ Winning Candidate-

22 – Gharaunda Seat Leading/ Winning Candidate-

23 – Assandh –

24 – Panipat Rural –

25 – Panipat City –

26 – Israna (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

27 – Samalkha –

28 – Ganaur –

29 – Rai –

30 – Kharkhauda (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

31 – Sonipat –

32 – Gohana Seat Leading/ Winning Candidate-

33 – Baroda Seat Leading/ Winning Candidate-

34 – Julana –

35 – Safidon Seat Leading/ Winning Candidate-

36 – Jind Seat Leading/ Winning Candidate-

37 – Uchana kalan –

38 – Narwana (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

39 – Tohana Seat Leading/ Winning Candidate-

40 – Fatehabad –

41 – Ratia (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

42 – Kalawali (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

43 – Dabwali Seat Leading/ Winning Candidate-

44 – Rania Seat Leading/ Winning Candidate-

45 – Sirsa Seat Leading/ Winning Candidate-

46 – Ellenabad Seat Leading/ Winning Candidate-

47 – Adampur Seat Leading/ Winning Candidate-

48 – Uklana (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

49 – Narnaund –

50 – Hansi –

51 – Barwala –

52 – Hisar –

53 – Nalwa –

54 – Loharu –

55 – Badhra –

56 – Dadri –

57 – Bhiwani –

58 – Tosham –

59 – Bawani Khera (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

60 – Meham –

61 – Garhi Sampla-Kiloi –

62 – Rohtak –

63 – Kalanaur (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

64 – Bahadurgarh –

65 – Badli –

66 – Jhajjar (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

67 – Beri –

68 – Ateli –

69 – Mahendragarh –

70 – Narnaul –

71 – Nangal chaudhry –

72 – Bawal (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

73 – Kosli –

74 – Rewari –

75 – Pataudi (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

76 – Badshahpur –

77 – Gurgaon Seat Leading/ Winning Candidate-

78 – Sohna Seat Leading/ Winning Candidate-

79 – Nuh Seat Leading/ Winning Candidate-

80 – Ferozepur Jhirka –

81 – Punahana Seat Leading/ Winning Candidate-

82 – Hathin Seat Leading/ Winning Candidate-

83 – Hodal (SC) Seat Leading/ Winning Candidate-

84 – Palwal Seat Leading/ Winning Candidate-

85 – Prithla –

86 – Faridabad NIT Seat Leading/ Winning Candidate-

87 – Badkhal Seat Leading/ Winning Candidate-

88 – Ballabhgarh Seat Leading/ Winning Candidate-

89 – Faridabad Seat Leading/ Winning Candidate-

90 – Tigaon Seat Leading/ Winning Candidate-

The main parties are Bharatiya Janata Party (BJP), Congress, Indian National Lok Dal (INLD), Haryana Janhit Congress (HJC)

Assembly Constituency wise candidate name Maharashtra Vidhan Sabha Poll 2014

 Maharashtra Vidhan Sabha Poll 2014 Candidate List: Candidate name declare by all the political parties of Maharashtra. Below are the candidate name from Shiv Sena, Bharatiya Janata Party (BJP), Congress Party, MNS,Nationalist Congress Party (NCP) ,Bahujan Samaj Party (BSP), Samajwadi Party(SP), Akhil Bharatiya Jan Sangh

  •  Candidate Name Assembly Seat  Dahisar

GHOSALKAR VINOD RAMCHANDRA – Candidate from Shiv Sena

MANISHA ASHOK CHAUDHARY — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SHEETAL ASHOK MHATRE – Candidate from Congress Party

SHUBHA UMESH RAUL -MNS Candidate Name

HARISH BHUJANG SHEATTY candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SATISH DNYANDEV SHARNAGAT -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ARJUN PARASNATH CHAUDHARY – Candidate from Samajwadi Party

RAMPRAKASH VISHWANATH PRASAD CHATURVEDI Akhil Bharatiya Jan Sangh

ARUN RAJENDRA SINGH – Independent Candidate

ASHISH BHAVNATH FERNANDES – Independent Candidate

KAPIL KANTILAL SONI – Independent Candidate

RAKHI BHAGWAN BORDE – Independent Candidate

SHAIKH AKHTAR MUNSHI PAPERVALA – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Magathane

DAREKAR PRAVIN YASHWANT -MNS Candidate Name

PRAKASH SURVE      Shiva sena

SACHIN SHINDE candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SAWANT SACHIN MADHAVRAO – Candidate from Congress Party

HEMENDRA RATILAL MEHTA — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

MACHINDRA NARAYAN SAKAT Communist Party of India

SACHIT MANOHAR KAMBLE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

AHIRE YUVRAJ MANIKRAO Prabuddha Republican Party

MISHRA CHANDRAKANT DASHRATH – Candidate from Samajwadi Party

SATISH PATIL Bahujan Vikas Aaghadi

DINKAR DHAROJI GAIKWAD – Independent Candidate

PRAVIN DAREKAR – Independent Candidate

PRASHANT (ANNA) NARSINH KHARATMAL – Independent Candidate

BHIMRAO DNYANU PATIL – Independent Candidate

SALVI RAKESH JAGANNATH – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Mulund

SAPRA CHARAN SINGH – Candidate from Congress Party

NANDKUMAR ATMARAM VAITY candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

PRABHAKAR TUKARAM SHINDE Shivsena

SARDAR TARA SINGH — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SATYAWAN GANPAT DALVI Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

NILESH VASANTRAO PATIL -Bahujan Samaj Party Candidate Name

SANJAY SAOJI DESHPANDE Hindustan Janta Party

AMOL RAGHUNATH MANDHARE – Independent Candidate

KESHAV MADHUKAR JOSHI – Independent Candidate

RAMDHAN MAROTI JADHAV – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Vikhroli

VIVEK VIJAY PANDIT Candidate from Republican Party of India (A) (RPI)

MANGESH EKNATH SANGALE  -MNS Candidate Name
SUNIL RAJARAM RAUT – Candidate from Shiv Sena
PATIL SANJAY DINA candidate from Nationalist Congress Party (NCP)
SANDESH BALASAHEB MHATRE – Candidate from Congress Party
SHAIKH AKHTAR SARDAR National Loktantrik Party
TRUPTI RAJU KHARE Bharipa Bahujan Mahasangh
NEELESH BALU SALVE Republican Paksha (Khoripa)
PRASHANT DNYANESHWAR GANGAWANE Prabuddha Republican Party
OTHALE BALAJI M. -Bahujan Samaj Party Candidate Name

CHANDRSHEKHAR MARUTI KAMBLE – Independent Candidate
JAGANNATH HANUMANT SONAWANE – Independent Candidate
SHARMA JISHNU NAVALKISHOR – Independent Candidate
SANJAY DASHRATH KOKANE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Bhandup  West

ASHOK DHARMARAJ PATIL Shivsena

KOTAK MONOJ KISHORBHAI — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SHISHIR KRISHNARAO SHINDE -MNS Candidate Name

LAL BAHADUR SINGH candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SHYAM TUKARAM SAWANT – Candidate from Congress Party

SANJAY PANDURANG BHALERAO -Bahujan Samaj Party Candidate Name

SAMANT HEMKANT MAHESHWAR Communist Party of India (Marxist)

UMANATH BHAGELUPRASAD GUPTA – Candidate from Samajwadi Party

RUKSANA HANIF PATHAN The Lok Party of India

SATISH LIMBAJI SONAWANE Bahujan Vikas Aaghadi

SANAULLAH BISMILLAH SHAIKH Bahujan Mukti Party

ASHOK SHANKAR MAHADIK – Independent Candidate

INDRAJEET SINGH CHADHA – Independent Candidate

SURESH HARISHCHANDRA KOPARKAR – Independent Candidate

NAGESH DHARMA LENDAVE – Independent Candidate

SUBHASH HARI KHARAT – Independent Candidate

SANTOSH KISAN SATHE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Jogeshwari East

RAJESH PRABHUSHANKAR SHARMA  – Candidate from Congress Party

RAVINDRA DATTARAM WAIKAR Shivsena

BHALCHANDRA GANGARAM AMBURE -MNS Candidate Name

TAWDE DINKAR HIROJI  candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

UJWALA SHRIKRUSHNA MODAK — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

KHAN INAMULLA RAHIMATTULLAH -Bahujan Samaj Party Candidate Name

MAHESH BABU SAWANT – Independent Candidate

RAJESH R DALAL – Independent Candidate

Candidate Name Assembly Seat  Borivali

AGARWAL UTTAMPRAKASH -Candidate from Shivsena

SUTRALE ASHOK RAMDAS –

SINGH INDERPAL BALBIR candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

VINOD SHREEDHAR TAWDE — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

NAYAN PRADEEP KADAM -MNS Candidate Name

DONGRE JAYSHREE ASHOK -Bahujan Samaj Party Candidate Name

JITENDRA TRIKKAMLAL SUTAR The Lok Party of India

DATTA MAHARUDRA KORE Bahujan Vikas Aaghadi

PRAKASH DATTARAM MANE – Independent Candidate

MEERA S. KAMAT – Independent Candidate

RAJARAM SHREERANG MOHITE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Dindoshi

THACKERAY SHALINI JEETENDRA -MNS Candidate Name

MOHIT KAMBOJ — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SUNIL PRABHU Shivsena

RAJHANS SINGH DHANANJAY SINGH – Candidate from Congress Party

RAORANE AJIT BALKRISHNA candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

MAURYA RAGHAVPRASAD SHIVJIPRASAD -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ADMANE JAVED ALI Peasants And Workers Party of India

S K JHA National Black Panther Party

SHAFIQUE AZMI “HITLAR” – Candidate from Samajwadi Party

SHANKAR KHANDU KAMBLE Bahujan Mukti Party

HUSSAIN ISMAIL TAJ All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

AMOL SURESH PHADATARE – Independent Candidate

GAJANAN TUKARAM SONKAMBLE – Independent Candidate

DHANANJAY AVDHOOT KUSHE – Independent Candidate

VAIBHAV YOUVRAJ MANE – Independent Candidate

SANJAY VISHVANATH SAKPAL – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Kandivali East

AKHILESH MAYASHANKAR CHAUBEY -MNS Candidate Name

ATUL DATTATRAY BHATKHALKAR — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

AMOL GAJANAN KIRTIKAR – Candidate from Shiv Sena

RAMESH SINGH RAMNARAYAN THAKUR – Candidate from Congress Party

SHRIKANT RAMACHAL MISHRA candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SALVE RAJESH JAGANNATH -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ANIL CHINTALAL YADAV Bahujan Vikas Aaghadi

JANARDAN LALMANI GUPTA Sardar Vallabhbhai Patel Party

BALKRISHNA ISHWAR PRASAD Peasants And Workers Party of India

ARVIND RAMAVTAR SHARMA – Independent Candidate

ARUN KASHINATH KADAM – Independent Candidate

OMPRAKASH BANVARI YADAV – Independent Candidate

RAMESH SINGH VIJAY SINGH CHANDEL – Independent Candidate

SHASHIKALA BARKYA MARCHANDE Candidate Name Assembly Seat  SONI – Independent Candidate

SHREEPRAKASH DEONARAYAN SINGH – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Charkop

DEEPAK AMRUT DESAI Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

BHARAT PRANLAL PAREKH – Candidate from Congress Party

YOGESH SAGAR — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SHUBHADA SUBHASH GUDEKAR Shivsena

SANDESH LAXMAN KONDVILKAR candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SUNIL SATYADEV GIRI -Bahujan Samaj Party Candidate Name

PRAVIN SAKHARAM BANSODE Peasants And Workers Party of India

MANOJ DWARKANATH PATADE Bahujan Vikas Aaghadi

KAPIL KANTILAL SONI – Independent Candidate

BALAGANPATHI NAYAGAM THOMAS – Independent Candidate

MANSURI SHAIKH FATEH MAHAMMAD – Independent Candidate

SUBHASHCHANDRA BHULLAN VISHWAKARMA – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Malad  West

ASLAM RAMZANALI SHAIKH – Candidate from Congress Party

DEEPAK PANDURANG PAWAR Maharashtra Nav nirman sena (-MNS Candidate Name)

SUNIL HIRAMAN SHINDE candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

RAMNARAYAN AMTHARAM BAROT — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

VINAY DHARMCHAND JAIN Shivsena

MEETALI MILIND LAVATE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ARUN KUMAR YADAV Peasants And Workers Party of India

SHUMUWEL BENJAMIN BHALEKAR Bahujan Mukti Party

SIDDIQUII RUKHSANA NAZIM MOHAMMED – Candidate from Samajwadi Party

JYOTI BAJIRAO PATIL – Independent Candidate

TONY SALVADOR D’SOUZA – Independent Candidate

ELUMALAI PERUMAL PILLAI – Independent Candidate

D’SOUZA CYRIL PETER – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Goregaon

GANESH MHASNAJI KAMBLE  – Candidate from Congress Party

SUBHASH DESAI Shivsena

VIDYA THAKUR — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SHARAD KESHAV SAWANT Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

SHASHANK RAO candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

MANOHAR AMBADAS RATNAPARKHE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

AKIL AHMED SALLAN ALI Awami Vikas Party

ANANT VITTHAL JADHAV Bahujan Mukti Party

RAJESH PHOOCHAND TIWARI Republican Sena

VIJAYANAND SHANKARRAO SHINDE Hindusthan Nirman Dal

VINOD KUMAR YADAV Peasants And Workers Party of India

VIRENDRAKUMAR YADAV – Candidate from Samajwadi Party

SATYAM RAJ Rashtriya Aam Party

ADV. DR. AVISHA KULKARNI – Independent Candidate

DIPTI ASHOK WALAVALKAR – Independent Candidate

MASOOQ ILIYAS SIDDIQUI – Independent Candidate

YOGESH PANDURANG KUPEKAR – Independent Candidate

SAMEER ALI ANTULAY – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Varsova

NARENDRA BADRIPRASAD VERMA candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

BALDEV BASANT KHOSA – Candidate from Congress Party

DR. BHARATI HEMANT LAVEKAR — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

MANISH SURESH DHURI    -MNS Candidate Name

RESHMA BABURAO DHONDE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ABDUL HAMID SHAIKH All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

SHAHID MOHAMMAD MOHAMMAD SAID KHAN – Candidate from Samajwadi Party

GIRJA SHANKAR PANDEY Gareeb Aadmi Party

DINESH LULAI GUPTA Bahujan Vikas Aaghadi

RIDA ASGAR RASHID Rashtriya Krantikari – Candidate from Samajwadi Party

KRISHAN LAL SHANKAR DASS HANS Rashtriya Aam Party

AKANKSHA ARINDAM BANARJEE – Independent Candidate

DR. VINOD KUMAR ARJUN YADAV – Independent Candidate

Candidate Name Assembly Seat  Note: – Candidate from Shiv Sena Candidate Rejected by Election Commission

  • Candidate Name Assembly Seat  Andheri  West

SHRI AMEET BHASKAR SATAM — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

ALPANA DIPAK PAINTER candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

ASHOK BHAU JADHAV – Candidate from Congress Party

RAIEES YASIN LASHKARIA -MNS Candidate Name

PARAB JAYWANT MAHADEV Shivsena

KIDAPPIL NARAYANAN KESHAV Communist Party of India (Marxist)

KAPIL CHINTAMAN BANSODE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

PRASAD PRADEEP KORGAONKAR Bahujan Vikas Aaghadi

TASLEEM KHAN Awami Vikas Party

SHRI. PRAKASH MOHAN KAMBLE All India Krantikari – Candidate from Congress Party

MR. SHAHABUDDIN NIZAMUDDIN KHAN Janata Dal (United)

SAMEER K. HANS Rashtriya Aam Party

HUSSAIN AZIM SHARAFAT All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

UMMIDUL HAQ KHAN – Independent Candidate

MR. MAHIN M. SHAIKH – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Andheri East

RAMESH KONDIRAM LATKE Shivsena

SURESH HIRIANNA SHETTY – Candidate from Congress Party

DALVI SANDEEP SITARAM Maharashtra Navnirman sena -MNS Candidate Name

AKHILESH SINGH    candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SUNIL LALANPRASAD YADAV — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

KAMBLE RAHUL YUVRAJ -Bahujan Samaj Party Candidate Name

NITIN H KHARE – Independent Candidate

MANISH PRAKASH RAUT Bahujan Vikas Aaghadi

DHANANJAY SANJAY BAVIR Bahujan Mukti Party

SHAIKH ABU SALIM ARULHAK Rashtriya Ulama Council

PAHALSINGH DHANSINGH AUJI – Independent Candidate

PRABHAKAR TARAPADA SADHU – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Vile Parle

PARAG MADHUSUDAN ALAVANI — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

YOGESH ANANT INDULKAR candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

KRISHNAKUMAR SRIPAD HEGDE – Candidate from Congress Party

SHASHIKANT GOVIND PATKAR – Candidate from Shiv Sena

SUHAS NARAYAN SHINDE Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

ASHOK MATHURDAS PANCHAL Lok Bharati

RUPALI SUBHASH MARATHE – Independent Candidate

RAKESH VISHWANATH ARORA Kranti Kari Jai Hind Sena

ARUN VASANT SALVI -Bahujan Samaj Party Candidate Name

GODFREY WILLIAM PIMENTA – Independent Candidate

ADIB HIDAYAT SHAIKH Bahujan Vikas Aaghadi

APPARAO PANDURANG GALPHADE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Chandivali

SINGH SANTOSH RAMNIWAS Shivsena

ISHWAR DEVRAM TAYADE -MNS Candidate Name

KHAN MD. ARIF LALAN   – Candidate from Congress Party

SHARAD SHIVKUMAR PAWAR candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

ADSUL VISHAL NARAYAN -Bahujan Samaj Party Candidate Name

SANDEEP YASHWANT DOIPHODE Ambedkarite Party of India

JAYRAM RAMDEV VISHWAKARMA SOCIALIST UNITY CENTRE OF INDIA (COMMUNIST)

SHAIKH NAZMA KHATTON JAFAR Bharatiya Minorities Suraksha Mahasangh

SHIRSAT SHRIKANT GANPAT National Loktantrik Party

ANNAMALAI SIVAKOLUNDU – Independent Candidate

PRAKASH RAGHUNATH SAWANT – Independent Candidate

PRADHAN BAPU BHIMA – Independent Candidate

RAHUL CHOTELAL SINGH – Independent Candidate

SANJAY DINANATH TIWARI – Independent Candidate

Candidate Name Assembly Seat  Note: BJP Candidate Rejected by Election Commission

  • Candidate Name Assembly Seat  Ghatkopar  West

HARUN YUSUF KHAN candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

RAM KADAM — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

RAMGOVIND YADAV – Candidate from Congress Party

DILIP BHAUSAHEB LANDE -MNS Candidate Name

SUDHIR SAYAJI MORE Shivsena

GAUTAM LAXMAN GAIKWAD -Bahujan Samaj Party Candidate Name

BHIMRAO DEVRAM JAGTAP Republican Sena

SHAHEEN MOHAMMED SHAFI SHAIKH Bharipa Bahujan Mahasangh

JAYWANT MARUTI WAGHMARE – Independent Candidate

JYOTSNA SHIV VISHAL CHAURASIYA – Independent Candidate

DINESH DILIP SHELAR – Independent Candidate

NARAYAN DHONDIBA WAGHMARE – Independent Candidate

BANSODE DILIP BAPU – Independent Candidate

RUKMINI VITTHAL PARADKAR – Independent Candidate

SHAHAJIRAO DHONDIBA THORAT – Independent Candidate

SITARAM GANPAT JUWATKAR – Independent Candidate

SANDEEP PRABHAKAR YEOLE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Ghatkopar East

PRAVIN VELJI CHHEDA – Candidate from Congress Party

JAGDISH CHAGAN CHAUDHARI – Candidate from Shiv Sena

SATISH RATNAKAR NARKAR -MNS Candidate Name

MEHTA PRAKASH MANCHHUBHAI — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

RAKHI HARISHCHANDRA JADHAV candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

PRAKSH RAJDEV SACCHAN -Bahujan Samaj Party Candidate Name

KISHOR KASHINATH KARDAK Janata Dal (Secular)

FIROZ AHMED ASHFAQUE SIDDIQUI Bahujan Vikas Aaghadi

CHANDRAKANT BABAN KALE – Independent Candidate

NILESH GOVIND JADHAV – Independent Candidate

PRAKASH SADASHIV PANCHARAS – Independent Candidate

RAMASHANKAR MAHAVEER GIRI – Independent Candidate

ROHINI RAMESH KADAM – Independent Candidate

SIDDHARTH BHIKU SAWANE – Independent Candidate

SUNIL PANDURANG MOHITE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Mankhurd Shivajinagar

ABRAHANI YUSUF  – Candidate from Congress Party

RAJENDRA WAMAN WAGHMARE candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SUHAIL SYED ASHRAF Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

SURESH KRUSHNARAO PATIL    Shivsena

SHAIKH NASIR KARIM -Bahujan Samaj Party Candidate Name

AZMI ABU ASIM – Candidate from Samajwadi Party

KAZI ALTAF MOHAMMED All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

UDAY BABURAO BHALEKAR Bahujan Mukti Party

GANESH BHIMRAO BUDHE Lok Bharati

GANI ABDUL Rashtriya Ulama Council

RANJEET VARMA Peasants And Workers Party of India

ABDUL SHABBIR GULAMUDDIN SHAIKH – Independent Candidate

DASTGIR SAHEBLAL SHAIKH – Independent Candidate

PARMESHWAR SHRIRANG KAMBLE – Independent Candidate

PAL JITENDRAKUMAR NANAKU – Independent Candidate

RAJENDRA BHAU PATOLE – Independent Candidate

SHAIKH ALEEM AHMED SHAMSUDDIN – Independent Candidate

SHYAMLAL MEDHAI JAISWAR – Independent Candidate

SAYED ABDUL NABI – Independent Candidate

SUMIT KUNDLIK VAJALE – Independent Candidate

SANTOSH SHAMRAO KATE – Independent Candidate

Candidate Name Assembly Seat  Note: BJP Candidate Rejected by Election Commission

  • Candidate Name Assembly Seat  Anushakti Nagar

VEENA RAJESH UKRANDE -MNS Candidate Name

RAJENDRA JAGANNATH MAHULKAR – Candidate from Congress Party

MALIK NAWAB MO. ISLAM candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

TUKARAM RAMKRISHNA KATE Shivsena

VITTHAL AMBAJI KHARATMOL — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

AYYER GANESH RANGAIYYA -Bahujan Samaj Party Candidate Name

AKBAR HUSSAIN SHAFI HUSSAIN Peasants And Workers Party of India

MAHENDRA TULSHIRAM BHINGARDIVE Hindustan Janta Party

MHATRE MANOJ CHANDRASHEKHAR Bahujan Mukti Party

SURESH KASHINATH KAMBLE Ambedkarite Party of India

CHANDRAKANT WAGHU NIRBHAVNE – Independent Candidate

GULABI HUSSAIN NAKHWA – Independent Candidate

RAVI RAJAN PANDAYAN – Independent Candidate

LAZRAS ZUMBAR TOMBE – Independent Candidate

SHAIKH RAHIM RAMZAN – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Chembur

CHANDRAKANT DAMODHAR HANDORE – Candidate from Congress Party

PRAKASH VAIKUNTH PHATERPEKAR Shivsena

DIPAK SADASHIV NIKALJE Republican Party of India (A) RPI

RAVINDRA PAWAR candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SARIKA MANOJ SAWANT THADANI -MNS Candidate Name

DINESH SOMA BODHIRAJ Bahujan Mukti Party

RAJU KACHARU SONTAKKE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

MUKTAJI NARAYAN SONAVANE Bharipa Bahujan Mahasangh

SHRIRAM MATAFER MANAV – Independent Candidate

SIRAJ AHMED KHAN – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Kurla (SC)

SNEHAL SUDHIR JADHAV -MNS Candidate Name

BRAMHANAND GOVIND SHINDE – Candidate from Congress Party

MILIND BHUPAL KAMBLE candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

MANGESH ANANT KUDALKAR     Shivsena

VIJAY BABURAO KAMBLE — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

CHANDRAKANT KESHAV JADHAV -Bahujan Samaj Party Candidate Name

AVINASH GOPICHAND BARVE All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

DAULAT BABAN JADHAV National Loktantrik Party

PRAKASH SAMBHAJI HIRVE Bahujan Mukti Party

MILIND KAMBLE Republican Bahujan Sena

RAJENDRA VASANTRAO GHONE Sanatan Sanskriti Raksha Dal

WADKAR SHYAM MARUTI Secular Alliance Of India

SANJAY GANAPAT BANSODE Bahujan Vikas Aaghadi

CHAUDHARY ZAFAR KHURSHID – Independent Candidate

CHANDRAKANT KONDIBA PRABHALE – Independent Candidate

TATOBA PANDURANG ZENDE – Independent Candidate

PRABHAKAR ASARAM DHAWALE – Independent Candidate

BHOSALE NITIN GANGARAM – Independent Candidate

SHAHAJIRAO DHONDIBA THORAT – Independent Candidate

SANTOSH GOPINATH KONDGEKAR – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Kalina

SINGH AMARJEET AWADHNARAYAN — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

MALIK ABDUL RASHID (KAPTAN) candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SINGH KRIPASHANKAR RAMNIRANJAN – Candidate from Congress Party

CHANDRAKANT GENU MORE Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

POTNIS SANJAY GOVIND Shivsena

NIYAZ AHMED SHAIKH -Bahujan Samaj Party Candidate Name

DINESH JAIRAM HALDANKAR Communist Party of India

RAKESH VISHWANTH ARORA Kranti Kari Jai Hind Sena

SUSHILA SUNIL GANGURDE Ambedkarite Party of India

DEEPAK SAKHARAM SONAWANE Akhila Bharatiya Rytha Party

MOHAMMED RAFIK SHAIKH National Loktantrik Party

REKHA RAMKISHAN HARIJAN Bharatiya Minorities Suraksha Mahasangh

SAYED NOORUDDIN AFTAF Rashtriya Ulama Council

AJAY SHANKAR BADGUJAR – Independent Candidate

JAYPRAKASH RAMCHARAN DAGOURI – Independent Candidate

TAFJJUL HUSSAIN (JUGNU) ABDUL HAKIM KHAN – Independent Candidate

TULSIDAS K. NAIR – Independent Candidate

LAXMAN CHIKKAYYA POOJARI – Independent Candidate

FRANCIS LAWRENCE FERNANDES – Independent Candidate

MIRZA RAMZAN BAIG – Independent Candidate

MOHAMMED AYUB ABDUL KHALIL RAJAPURKAR – Independent Candidate

VIVIAN GASPER D SOUZA – Independent Candidate

SANJEEV VIDYASAGAR PANDEY – Independent Candidate

HOZIFA JUZER POONAWALA – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Vandre East

KRISHNA DHONDU PARKAR — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SHILPA ATUL SARPOTDAR -MNS Candidate Name

SANTOSH TUKARAM DHUWALI candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

BAGADI SANJEEV KHERLAL – Candidate from Congress Party

PRAKASH (BALA) SAWANT – Candidate from Shiv Sena

SUNIL SADASHIV RAJGURU The Lok Party of India

KHAN RAHEBAR SIRAJ All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

VILAS KRUSHNA PATKAR – Independent Candidate

SHAIKH NOOR MOHAMMAD Sardar Vallabhbhai Patel Party

GULFAM ANWAR KHAN – Independent Candidate

KHAN MERAJ MOBIN Awami Vikas Party

DHOTRE PRAVIN ASHOK -Bahujan Samaj Party Candidate Name

SHAIKH ABDUL RAHIM BISMILLA – Independent Candidate

NASIM ABDULLA SHAIKH Republican Sena

TUKARAM (GANESH) DIGAMBAR BIRMOLE – Independent Candidate

AZMI ARSHAD ASLAM – Candidate from Samajwadi Party

MILIND DHANANJAY SALVI – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Vandre  West

SIDDIQUE ZIAUDDIN ABDUL RAHIM    – Candidate from Congress Party

ASHISH BABAJI SHELAR — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)
ASIF BHAMLA Nationalist – Candidate from Congress Party Party  (NCP)
CHAWRI VILAS SITARAM Shivsena
APHALE TUSHAR MADHAV -MNS Candidate Name
CHAFE AMAR KRISHNA -Bahujan Samaj Party Candidate Name

AJAY LALJI SINGH Bahujan Vikas Aaghadi
AZIMUDDIN KHAN The Lok Party of India
ANOJ BHIMSEN MORE Republican Sena
GORE VIJAY VASANT All India Forward Bloc
SAMEER RAI Peace Party
LOKE KISHOR ANANT – Independent Candidate
ADV. SHANE CARDOZ – Independent Candidate

Mumbai City

  • Candidate Name Assembly Seat  Dharavi (SC)

GANESH CHANDRAKANT KHADE -MNS Candidate Name

GAIKWAD VARSHA EKNATH – Candidate from Congress Party

GOVIND BHIKHABHAI PARMAR candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

DIVYA DHOLAY — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

BABURAO MANE Shivsena

ADV. SANDEEP DATTU KATKE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

BADEKAR JYOTI SURYAKANT Janata Dal (Secular)

ISHWAR VILAS TATHAWADE – Independent Candidate

DINESH PRAKASH VHATKAR – Independent Candidate

DILIP NAGESH KATKE – Independent Candidate

VIKAS MARUTI ROKADE – Independent Candidate

SHINDE SASRJERAO MAHADEV – Independent Candidate

HANUMANTHA S NANDEPALLI – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Sion Koliwada

CAPTAIN R. TAMIL SELVAN, — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

PRASAD MINESH LAD candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

BABA KADAM -MNS Candidate Name

SATAMKAR MANGESH SHRIDHAR Shivsena

SHETTY JAGANNATH ACHANNA – Candidate from Congress Party

BHARAT SHUKLA -Bahujan Samaj Party Candidate Name

NAFIS KHAN Peasants And Workers Party of India

PRANAY SHINDE Bahujan Vikas Aaghadi

PRAMOD HARI KADAM Bahujan Mukti Party

MOHAMMAD RAZA SHAIKH All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

RAMESH B. JAIN Sanatan Sanskriti Raksha Dal

KULDEEP GUPTA – Independent Candidate

MANDEEP SINGH (LADI) – Independent Candidate

SINGH PRAKASH SHOBHA – Independent Candidate

SANSARE MANOJ – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Wadala

ANAND PRABHU Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

KALIDAS NILKANTH KOLAMBKAR – Candidate from Congress Party

DOKE HEMANT UMAJI Shivsena

APPA ALIAS PRAMOD SHIVAJI PATIL candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

MIHIR CHANDRAKANT KOTECHA — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

SANTOSH GAJANAN TAMBE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

MANOJ MOHAN GAIKWAD Republican Sena

SATISH SHESHRAO NIKALJE Bahujan Vikas Aaghadi

KHALID SIDDIQUI – Independent Candidate

DIGAMBAR RAMBHAU SALVE – Independent Candidate

NIHALUDDIN MOHAMMAD SULEMAN SHAIKH – Independent Candidate

MOHD. FIROZ KHAN – Independent Candidate

YESHWANT DABHOLKAR – Independent Candidate

ROHAN (CHANDRAKANT) GAURU TAMBE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Mahim

AMBEKAR VILAS RAMESH — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

RAMESH PARAB candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SADA SARVANKAR Shivsena

NITIN SARDESAI -MNS Candidate Name

PRAVIN NAIK – Candidate from Congress Party

COM. EKNATH SAKHARAM MANE Communist Party of India

NAGSEN MALA -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ARJUN LADOBA NAIK Bahujan Vikas Aaghadi

ANIS AHMED QURESHI – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Worli

AHIR SACHIN MOHAN candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

KUDTARKAR VIJAY BHAU -MNS Candidate Name

SUNIL DATTATRAY RANE — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

DATTATRAY RAMCHANDRA NAUGHANE  – Candidate from Congress Party

SUNIL GOVIND SHINDE    Shivsena

JAISWAR RAJU TERASNATH -Bahujan Samaj Party Candidate Name

MRS.GEETANJALI GAJANAN DOIFODE Bahujan Vikas Aaghadi

GEETA NARESH VIRAS Bahujan Mukti Party

ASLAM HANIF KHOT – Independent Candidate

ANKUSH VASANT KURADE – Independent Candidate

MAHESH POPAT KHANDEKAR – Independent Candidate

MOHAMMAD IDRES RAZA KHAN – Independent Candidate

SHRI. SACHIN DILIP ATHAWALE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Shivadi

AJAY CHOUDHARI Shivsena

BALA NANDGAONKAR -MNS Candidate Name

NANDAKUMAR KATKAR candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

SHALAKA SALVI — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

JAMSUTKAR MANOJ PANDURANG – Candidate from Congress Party

CHANDRAKANT B. DESAI Communist Party of India

JADHAV VIJAY SADASHIV -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ATUL ASHOK KURANKAR Bahujan Vikas Aaghadi

  • Candidate Name Assembly Seat  Byculla

GEETA AJAY GAWLI Akhil Bharatiya Sena

MADHU (DADA) CHAVAN — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

ANNA ALIAS MADHU CHAVAN     – Candidate from Congress Party

SANJAY NAIK Maharashtra Navnirman sena (-MNS Candidate Name)

AEJAAZ ALIMIYA MUKADAM Awami Vikas Party

PRAVIN SHIVRAM PAWAR -Bahujan Samaj Party Candidate Name

REHAN KHAN Indian Union Muslim League

ADVOCATE WARIS YUSUF PATHAN All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

UJWAL SHASHIKANT RANE – Independent Candidate

LOKHANDE ROHIDAS MADHUKAR – Independent Candidate

SHAHE ALAM KHAN – Independent Candidate

Note: – Candidate from Shiv Sena has not fielded candidate. NCP candidate was rejected by Election Commission

Candidate Name Assembly Seat  Malabar Hill

ARVIND (ARUN) DEVJI DUDHWADKAR Shivsena

NARENDRA RANE  candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

MANGAL PRABHAT LODHA — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

ADV.RAJENDRA ADHIK SHIRODKAR   -MNS Candidate Name

SUSIEBEN SHAH – Candidate from Congress Party

SUNIL MAHADEV GADEKAR -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ABDUL ANWAR HUSSAIN SHAIKH Manav Adhikar Raksha Party

NITINBHAI PARMAR Bahujan Mukti Party

PATHAN RUKSANA SALIM National Loktantrik Party

ADV. SUNIL SATYAWAN SALVE Republican Party of India (Khobragade)

IRFANALI ABDULMAJID PIRJADE – Independent Candidate

KHAN AFZAL MOHD. KHAN – Independent Candidate

PUSHPA DAYABHAI BARIA – Independent Candidate

FARZANA USMANGANI BAIG – Independent Candidate

MANSURI M. SIDDIQ – Independent Candidate

MOHAMMAD ZOHEB MARGUB KHAN – Independent Candidate

YASEEN GULAMMOHAMAD SHAIKH – Independent Candidate

RAJNI M. KHUMAN – Independent Candidate

RIYAZ AHMEDNOOR ANSARI – Independent Candidate

SHIRKE SANJAY RAMCHANDRA – Independent Candidate

SHIVAJI SHREERAM PATIL – Independent Candidate

SHOBHA BASURAJ KAMBLE – Independent Candidate

SHANKAR SONAWANE – Independent Candidate

  • Candidate Name Assembly Seat  Mumbadevi

ATUL SHAH     — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)

AMIN PATEL – Candidate from Congress Party

HUZEFA ELECTRICWALA candidate from Nationalist Congress Party (NCP)

IMTIAZ Z. ANIS -MNS Candidate Name

SALEKAR YUGANDHARA YASHWANT Shivsena

AMOL ANANT KAMBLE -Bahujan Samaj Party Candidate Name

ALCandidate Name Assembly Seat HAJ ADVOCATE ABDUL KADAR KHAN Peasants And Workers Party of India

KHALID MAMU Indian Union Muslim League

MUNIRA ABDUL KARIM KHAN Bharatiya Minorities Suraksha Mahasangh

MOHAMMED NABI SHAIKH (NABI MIYA) Republican Sena

MOHAMMED SHAHID RAFI All India MajlisCandidate Name Assembly Seat ECandidate Name Assembly Seat Ittehadul Muslimeen

AFZAL SHABBIRALI DAWOODANI – Independent Candidate

ABDUL LATIF SHAIKH (PAPPU BHAI) – Independent Candidate

AHER SANDEEP RAMESH – Independent Candidate

PRIYA SHEHBAJ RATHOD – Independent Candidate

MATEEN AHMED CHIPA – Independent Candidate

MOHAMMED HANIF ABBAS MANSURI – Independent Candidate

SAYED ARIF HASAN – Independent Candidate

Candidate Name Assembly Seat  Colaba

ARVIND DNYANESHWAR GAWDE -MNS Candidate Name

ANNIE SHEKHAR    – Candidate from Congress Party
RAJ K.PUROHIT — MLA Candidate Name From Bharatiya Janata Party (BJP)
PATEL BASHIR MUSA candidate from Nationalist Congress Party (NCP)
PANDURANG GANPAT SAKPAL Shivsena
KAMBLE RAMESH KASHIRAM -Bahujan Samaj Party Candidate Name
ASHOK MESHRAM Bahujan Mukti Party
DESHAPPA SHIVAPPA RATHOD Peasants And Workers Party of India
MOHAMMED TAIYAB IBRAHIM TAI Indian Union Muslim League
SANJAY ARJUN NAKTE Bahujan Vikas Aaghadi
JAIN SURENDRAKUMAR K. – Independent Candidate
BERNARD CHAVES (BHARAT PATIL) – Independent Candidate
MOHD. ZUBAIR SHAIKH – Independent Candidate
SANTOSH GOPINATH CHAVAN – Independent Candidate

Borivali assembly seat candidate name Maharashtra Assembly election 2014

Borivali assembly(Vidhan Sabha) seat candidate name Maharashtra Assembly election 2014. Voting will be held on 15th October 2014 and result will declared on 19th October 2014

1  Shivsena Candidate AGARWAL UTTAMPRAKASH CA

2  Congress Candidate SUTRALE ASHOK RAMDAS

3  Nationalist Congress Party (NCP)Candidate SINGH INDERPAL BALBIR

4  Bharatiya Janata Party (BJP) Candidate VINOD SHREEDHAR TAWDE

5  MNS Candidate NAYAN PRADEEP KADAM

6    Bahujan Samaj Party Candidate DONGRE JAYSHREE ASHOK

7 The Lok Party of India Candidate JITENDRA TRIKKAMLAL SUTAR

8  Bahujan Vikas Aaghadi Candidate DATTA MAHARUDRA KORE

9  MANE Independent Candidate PRAKASH DATTARAM

10  Independent Candidate MEERA S. KAMAT

11  Independent Candidate RAJARAM SHREERANG MOHITE

2nd Candidate List releases by BJP Legislative Assembly Elections for Maharashtra Poll 2014

 Today 27th September 2014 BJP has declared the 51 Candidate Name in their second list for Maharashtra Assembly Election 2014. Below are the complete  Candidate List releases by BJP Legislative Assembly Elections for Maharashtra Poll 2014

AC. No. Assembly Constituency Name Candidate Candidate
1 Akkalkuwa ST Vijay Paradke
2 Shahada ST Udaysingh Kachru Padvi
3 Nandurbar ST Dr Vijaykumar Gavit
4 Navapur ST Anil Mohan Wasave
5 Sakri ST Smt Manjula Gavit
6 Dhule Rural Gen. Manohar D. Bhadane
7 Dhule City Gen. Anil Gote
8 Sindkheda Gen. Jaykumar Rawal (MLA)
9 Shirpur ST Dr Jitendra Thakur
10 Chopda ST Jagannath Baviskar
11 Raver Gen. Haribhau Jawle
12 Bhusawal SC Sanjay Savkare
13 Jalgaon City Gen. Rajumama Bhole
14 Jalgaon Rural Gen. P.C. Aaba Patil
15 Amalner Gen. Anil Bhaidas Patil
16 Erandol Gen. Maschindra Patil
17 Chalisgaon Gen. Unmesh Patil
18 Pachora Gen. Dr. Uttam Mahajan
19 Jamner Gen. Girish Mahajan  (MLA)
20 Muktainagar Gen. Eknathrao Khadse (MLA)
21 Malkapur Gen. Chainsukh Sancheti (MLA)
22 Buldhana Gen. Yogendra Gode
23 Chikhali Gen. Suresh Appa Khabutare
24 Sindkhed Raja Gen. Dr.Ganesh B. Mante
27 Jalgaon (Jamod) Gen. Dr.Sanjay Kute  (MLA)
28 Akot Gen. Prakash Bharsakle
30 Akola West Gen. Govardhan Sharma  (MLA)
31 Akola East Gen. Randhir Savarkar
32 Murtizapur Gen. Harish Pimple (MLA)
34 Washim SC Lakhan Malik  (MLA)
35 Karanja Gen. Dr.Rajendra Patani
36 Dhamangaon Railway Gen. Arun Adsad
37 Badnera Gen. Tushar Bharatiya
38 Amravati Gen. Dr.Sunil Deshmukh
39 Teosa Gen. Smt.Nivedita Chaudhari
40 Daryapur SC Shrikrishna Bundile
41 Melghat ST Prabhudas Bhilavekar
42 Achalpur Gen. Ashok Bansod
43 Morshi Gen. Dr.Anil Bonde
44 Arvi Gen. Dadaraoji Ketche, MLA
45 Deoli Gen. Suresh Waghmare
46 Hinganghat Gen. Sameer Kunawar
47 Wardha Gen. Pankaj Bhoyar
48 Katol Gen. Ashish Deshmukh
49 Savner Gen. Sonba Musle
50 Hingna Gen. Sameer Meghe
51 Umred SC Sudhir Parve  (MLA)
52 Nagpur South West Gen. Devendra Fadnavis  (MLA)
53 Nagpur South Gen. Sudhakar Kohale
54 Nagpur East Gen. Krishna Khopade
55 Nagpur Central Gen. Vikas Kumbhare (MLA)
56 Nagpur West Gen. Sudhakar Deshmukh  (MLA)
57 Nagpur North SC Dr.Milind Mane
58 Kamthi Gen. Chandrashekhar Bawankule (MLA)
59 Ramtek Gen. D.Mallikarjun Reddy
60 Tumsar Gen. Charan Waghmare
61 Bhandara SC Ramchandra Avsare
62 Sakoli Gen. Bala Kashiwar
63 Arjuni Morgaon SC Rajkumar Badole (MLA)
65 Gondiya Gen. Vinod Agrawal
66 Amgaon ST Sanjay Puram
67 Armori SC Krishna D. Gajabe
69 Aheri ST Amrish Maharaj
70 Rajura Gen. Sanjay Dhote
72 Ballarpur Gen. Sudhir Mungantiwar (MLA)
73 Brahmapuri Gen. Atul Deshkark (MLA)
74 Chimur Gen. Kirtikumar Bhangdiya
76 Wani Gen. Sanjeev Reddy
77 Ralegaon ST Prof.(Dr). Ashok Uike
78 Yavatmal Gen. Madan Yerawar
79 Digras Gen. Ajay Dube
80 Arni ST Raju Todsam
82 Umarkhed SC Rajendra Najardhane
85 Bhokar Gen. Dr.Madhavrao Kinhalkar
86 Nanded North Gen. Sudhakar Pandhare
87 Nanded South Gen. Dilip Kandakurti
88 Loha Gen. Mukteshwar Dhondge
89 Naigaon Gen. Rajesh Pawar
91 Mukhed Gen. Govind Rathod
92 Basmath Gen. Adv.Shivaji Jadhav
94 Hingoli Gen. Tanaji Mutkule
95 Jintur Gen. Manik Munde
96 Parbhani Gen. Ajay Gavhane
99 Partur Gen. Babanrao Lonikar
100 Ghansawangi Gen. Vilash Kharat
101 Jalna Gen. Arvind Chavan
102 Badnapur SC Narayan Kuche
104 Sillod Gen. Suresh Bankar
106 Phulambri Gen. Haribhau Bagde
107 Aurangabad Central Gen. Kishanchand Tanwani
108 Aurangabad West SC Madhukar Sawant
111 Gangapur Gen. Prashant Bamb
112 Vaijapur Gen. Eknath Jadhav
113 Nandgaon Gen. Advay Hire
114 Malegaon Central Gen. Haji Mohd.
115 Malegaon Outer Gen. Pawan Thakre
116 Baglan ST Dilip Borse
117 Kalvan ST Yashwant Gavli
118 Chandvad Gen. Dr.Rahul Aher
119 Yewla Gen. Shivaji Mankar
120 Sinnar Gen. Manikrao Kokate
121 Niphad Gen. Bhagwat Boraste
123 Nashik East Gen. Balasaheb Sanap
124 Nashik Central Gen. Smt.Devyani Farande
125 Nashik West Gen. Smt.Seema Hire
126 Deolali SC Capt.Kunal Gaikwad
127 Igatpuri ST Parshuram Waghere
128 Dahanu ST Paskal Dhanagare
129 Vikramgad ST Vishnu Sawra (MLA)
130 Palghar ST Smt. Deepa Sanke
131 Boisar ST Jagdish Dhudi
132 Nalasopara Gen. Rajan Naik
133 Vasai Gen. Shekhar Dhuni
134 Bhiwandi Rural ST Sitaram Patil
135 Shahapur ST Ashok Ernak
136 Bhiwandi West Gen. Mahesh Chaugule
137 Bhiwandi East Gen. Santosh Shetty
139 Murbad Gen. Kisan Kathore
141 Ulhasnagar Gen. Kumar Iylani (MLA)
143 Dombivali Gen. Ravindra Chavan (MLA)
144 Kalyan Rural Gen. Ramesh S. Patil
145 Mira Bhayandar Gen. Narendra Mehta
146 Ovala-Majiwada Gen. Sanjay Pande
149 Mumbra-Kalwa Gen. Ashok Bhoir
151 Belapur Gen. Smt. Manda Mhatre
152 Borivali Gen. Vinod Tawde  (MLC)
153 Dahisar Gen. Smt.Manisha Chaudhari
154 Magathane Gen. Hemendra Mehta
155 Mulund Gen. Sardar Tarasingh
157 Bhandup West Gen. Manoj Kotak
158 Jogeshwari East Gen. Smt.Ujwala Modak
159 Dindoshi Gen. Mohit Kamboj
160 Kandivali East Gen. Atul Bhatkhalkar
161 Charkop Gen. Yogesh Sagar (MLA)
162 Malad West Gen. Dr.Ram Barot
163 Goregaon Gen. Smt.Vidya Thakur
164 Versova Gen. Dr. Bharati Lavhekar
165 Andheri West Gen. Amit Satam
166 Andheri East Gen. Sunil Yadav
167 Vile Parle Gen. Adv.Parag Alawni
168 Chandivali Gen. Sitaram Tiwari
169 Ghatkopar West Gen. Ram Kadam  (MLA)
170 Ghatkopar East Gen. Prakash Mehta (MLA)
172 Anushakti Nagar Gen. Sandeep Asolkar
174 Kurla SC Vijay Kamble
175 Kalina Gen. Amarjit Singh
176 Vandre East Gen. Mahesh Parkar
177 Vandra West Gen. Adv. Ashish Shelar
178 Dharavi SC Smt.Divya Dhole
179 Sion Koliwada Gen. Capt.Tamil Selvan
181 Mahim Gen. Vilas Ambekar
182 Worli Gen. Sunil Rane
183 Shivadi Gen. Smt.Shalaka Salvi
184 Byculla Gen. Madhu Chavan
185 Malabar Hill Gen. Mangalprabhat Lodha (MLA)
186 Mumbadevi Gen. Atul Shah
187 Colaba Gen. Adv.Raj K. Purohit
188 Panvel Gen. Prashant Thakur
189 Karjat Gen. Rajendra Yeunkar
190 Uran Gen. Mahesh Baldi
192 Alibag Gen. Raju Salunke
194 Mahad Gen. Sudhir Mahadik
195 Junnar Gen. Netaji S. Doke
196 Ambegaon Gen. Jaysingh Yerande
197 Khed Alandi Gen. Sharad Butte Patil
198 Shirur Gen. Baburao Pacharne
201 Baramati Gen. Balasaheb Gawde
202 Purandar Gen. Smt.Sangitaraje Nimbalkar
203 Bhor Gen. Sharad Dhamale
204 Maval Gen. Sanjay (Bala) Bhegde  (MLA)
205 Chinchwad Gen. Laxman Jagtap
206 Pimpri SC Amar Sable
208 Vadgaon Sheri Gen. Jagdish Mulik
210 Kothrud Gen. Prof.Medha Kulkarni
211 Khadakwasala Gen. Bhimrao Tapkir  (MLA)
212 Parvati Gen. Smt.Madhuri Misal (MLA)
213 Hadapsar Gen. Yogesh Tilekar
214 Pune Cantonment SC Dilip Kamble
215 Kasba Peth Gen. Girish Bapat (MLA)
216 Akole ST Ashok Bhangre
218 Shirdi Gen. Rajendra Pipada
219 Kopargaon Gen. Smt. Snehal Kolhe
221 Nevasa Gen. Balasaheb Murkute
223 Rahuri Gen. Shivajirao Kardile (MLA)
224 Parner Gen. Babasaheb Rambhau Tambe
225 Ahmednagar City Gen. Abhay Agarkar
226 Shrigonda Gen. Babanrao Pachpute (MLA)
227 Karjat Jamkhed Gen. Prof.Ram Shinde (MLA)
228 Georai Gen. Adv.Laxman Pawar
229 Majalgaon Gen. R.T.Deshmukh
233 Parli Gen. Smt.Pankaja Munde (MLA)
234 Latur Rural Gen. Ramesh Karad
235 Latur City Gen. Shailesh Lahotii
236 Ahmadpur Gen. Ganesh Hake
237 Udgir SC Sudhakar Bhalerao
238 Nilanga Gen. Sambhaji Patil Nilangekar
239 Ausa Gen. Pasha Patel
240 Umarga SC Kailash Shinde
241 Tuljapur Gen. Sanjay Nimbalkar
242 Osmanabad Gen. Sanjay Patil Dudhgaonkar
246 Barshi Gen. Rajendra Mirgane
247 Mohol SC Sanjay Kshirsagar
248 Solapur City North Gen. Vijayrao Deshmukh (MLA)
250 Akkalkot Gen. Sidramappa Patil  (MLA)
251 Solapur South Gen. Subhash Deshmukh
256 Wai Gen. Purushottam Jadhav
260 Karad South Gen. Atul Bhosale
262 Satara Gen. Deepak Pawar
263 Dapoli Gen. Kedar Sathe
264 Guhagar Gen. Dr.Vinay Natu
266 Ratnagiri Gen. Surendra (Bal) Mane
268 Kankavli Gen. Pramod Jathar  (MLA)
270 Sawantwadi Gen. Atul Kalsekar
274 Kolhapur South Gen. Amal Mahadik
275 Karvir Gen. Kerba Chaugule
276 Kolhapur North Gen. Mahesh Jadhav
279 Ichalkaranji Gen. Suresh Halwankar (MLA)
281 Miraj SC Suresh Khade
282 Sangli Gen. Sudhir Gadgil
284 Shirala Gen. Shivajirao Naik
285 Palus-Kadegaon Gen. Pruthviraj Deshmukh
286 Khanapur Gen. Gopichand Padalkar
287 Tasgaon-Kavathe Mahankal Gen. Ajeet Ghorpade

 

BJP first list of 172 candidates for Maharashtra Assembly elections 2014 out today 26 Sept 2014

Maharashtra Assembly Election 2014 BJP Candidate List. BJP first list of 172 candidates for Maharashtra Assembly elections 2014 out today 26 Sept 2014. BJP called off its alliance with the Shiv Sena on Thursday. Second list of BJP will declare on 27th September 2014

Maharashtra BJP Candidates List for Assembly(Vidhan Sabha) Elections 2014. Maharashtra BJP Assembly election Contesting Candidate 2014

Below are the List of BJP Candidates for Maharashtra Assembly (Vidhan Sabha) Elections 2014

Sl. Assembly Constituency No. Vidhan Sabha Seat Name Name of Candidate
1. 2 Shahada Udaysingh Kachru Padvi
2. 3 Nandurbar Dr Vijaykumar Gavit
3. 4 Navapur Anil Mohan Wasave
4. 5 Sakri Smt Manjula Gavit
5. 7 Dhule City Anil Gote
6. 8 Sindkheda Jaykumar Rawal (MLA)
7. 9 Shirpur Dr Jitendra Thakur
8. 10 Chopda Jagannath Baviskar
9. 11 Raver Haribhau Jawle
10. 12 Bhusawal Sanjay Savkare
11. 13 Jalgaon City Rajumama Bhole
12. 14 Jalgaon Rural P.C. Aaba Patil
13. 15 Amalner Anil Bhaidas Patil
14. 16 Erandol Maschindra Patil
15. 19 Jamner Girish Mahajan  (MLA)
16. 20 Muktainagar Eknathrao Khadse (MLA)
17. 21 Malkapur Chainsukh Sancheti (MLA)
18. 23 Chikhali Suresh Appa Khabutare
19. 24 Sindkhed Raja Dr.Ganesh B. Mante
20. 27 Jalgaon (Jamod) Dr.Sanjay Kute  (MLA)
21. 28 Akot Prakash Bharsakle
22. 30 Akola West Govardhan Sharma  (MLA)
23. 32 Murtizapur Harish Pimple (MLA)
24. 34 Washim Lakhan Malik  (MLA)
25. 35 Karanja Dr.Rajendra Patani
26. 36 Dhamangaon Railway Arun Adsad
27. 37 Badnera Tushar Bharatiya
28. 38 Amravati Dr.Sunil Deshmukh
29. 39 Teosa Smt.Nivedita Chaudhari
30. 40 Daryapur Shrikrishna Bundile
31. 41 Melghat Prabhudas Bhilavekar
32. 43 Morshi Dr.Anil Bonde
33. 44 Arvi Dadaraoji Ketche, MLA
34. 45 Deoli Suresh Waghmare
35. 46 Hinganghat Sameer Kunawar
36. 51 Umred Sudhir Parve  (MLA)
37. 52 Nagpur South West Devendra Fadnavis  (MLA)
38. 54 Nagpur East Krishna Khopade
39. 55 Nagpur Central Vikas Kumbhare (MLA)
40. 56 Nagpur West Sudhakar Deshmukh  (MLA)
41. 57 Nagpur North Dr.Milind Mane
42. 58 Kamthi Chandrashekhar Bawankule (MLA)
43. 60 Tumsar Charan Waghmare
44. 62 Sakoli Bala Kashiwar
45. 63 Arjuni Morgaon Rajkumar Badole (MLA)
46. 65 Gondiya Vinod Agrawal
47. 66 Amgaon Sanjay Puram
48. 69 Aheri Amrish Maharaj
49. 70 Rajura Sanjay Dhote
50. 72 Ballarpur Sudhir Mungantiwar (MLA)
51. 73 Brahmapuri Atul Deshkark (MLA)
52. 74 Chimur Kirtikumar Bhangdiya
53. 78 Yavatmal Madan Yerawar
54. 82 Umarkhed Rajendra Najardhane
55. 85 Bhokar Dr.Madhavrao Kinhalkar
56. 88 Loha Mukteshwar Dhondge
57. 89 Naigaon Rajesh Pawar
58. 91 Mukhed Govind Rathod
59. 92 Basmath Adv.Shivaji Jadhav
60. 94 Hingoli Tanaji Mutkule
61. 96 Parbhani Ajay Gavhane
62. 99 Partur Babanrao Lonikar
63. 102 Badnapur Narayan Kuche
64. 104 Sillod Suresh Bankar
65. 106 Phulambri Haribhau Bagde
66. 108 Aurangabad West Madhukar Sawant
67. 111 Gangapur Prashant Bamb
68. 112 Vaijapur Eknath Jadhav
69. 113 Nandgaon Advay Hire
70. 115 Malegaon Outer Pawan Thakre
71. 116 Baglan Dilip Borse
72. 118 Chandvad Dr.Rahul Aher
73. 120 Sinnar Manikrao Kokate
74. 121 Niphad Bhagwat Boraste
75. 123 Nashik East Balasaheb Sanap
76. 124 Nashik Central Smt.Devyani Farande
77. 125 Nashik West Smt.Seema Hire
78. 126 Deolali Capt.Kunal Gaikwad
79. 127 Igatpuri Parshuram Waghere
80. 128 Dahanu Paskal Dhanagare
81. 129 Vikramgad Vishnu Sawra (MLA)
82. 130 Palghar Smt. Deepa Sanke
83. 131 Boisar Jagdish Dhudi
84. 132 Nalasopara Rajan Naik
85. 134 Bhiwandi Rural Sitaram Patil
86. 135 Shahapur Ashok Ernak
87. 137 Bhiwandi East Santosh Shetty
88. 139 Murbad Kisan Kathore
89. 141 Ulhasnagar Kumar Iylani (MLA)
90. 143 Dombivali Ravindra Chavan (MLA)
91. 145 Mira Bhayandar Narendra Mehta
92. 149 Mumbra-Kalwa Ashok Bhoir
93. 151 Belapur Smt. Manda Mhatre
94. 152 Borivali Vinod Tawde  (MLC)
95. 153 Dahisar Smt.Manisha Chaudhari
96. 154 Magathane Hemendra Mehta
97. 155 Mulund Sardar Tarasingh
98. 158 Jogeshwari East Smt.Ujwala Modak
99. 159 Dindoshi Mohit Kamboj
100. 160 Kandivali East Atul Bhatkhalkar
101. 161 Charkop Yogesh Sagar (MLA)
102. 162 Malad West Dr.Ram Barot
103. 163 Goregaon Smt.Vidya Thakur
104. 165 Andheri West Amit Satam
105. 166 Andheri East Sunil Yadav
106. 167 Vile Parle Adv.Parag Alawni
107. 168 Chandivali Sitaram Tiwari
108. 169 Ghatkopar West Ram Kadam  (MLA)
109. 170 Ghatkopar East Prakash Mehta (MLA)
110. 172 Anushakti Nagar Sandeep Asolkar
111. 174 Kurla Vijay Kamble
112. 175 Kalina Amarjit Singh
113. 176 Vandre East Mahesh Parkar
114. 177 Vandra West Adv. Ashish Shelar
115. 178 Dharavi Smt.Divya Dhole
116. 179 Sion Koliwada Capt.Tamil Selvan
117. 181 Mahim Vilas Ambekar
118. 182 Worli Sunil Rane
119. 183 Shivadi Smt.Shalaka Salvi
120. 184 Byculla Madhu Chavan
121. 185 Malabar Hill Mangalprabhat Lodha (MLA)
122. 186 Mumbadevi Atul Shah
123. 187 Colaba Adv.Raj K. Purohit
124. 188 Panvel Prashant Thakur
125. 190 Uran Mahesh Baldi
126. 192 Alibag Raju Salunke
127. 198 Shirur Baburao Pacharne
128. 201 Baramati Balasaheb Gawde
129. 202 Purandar Smt.Sangitaraje Nimbalkar
130. 204 Maval Sanjay (Bala) Bhegde  (MLA)
131. 205 Chinchwad Laxman Jagtap
132. 206 Pimpri Amar Sable
133. 208 Vadgaon Sheri Jagdish Mulik
134. 210 Kothrud Prof.Medha Kulkarni
135. 211 Khadakwasala Bhimrao Tapkir  (MLA)
136. 212 Parvati Smt.Madhuri Misal (MLA)
137. 213 Hadapsar Yogesh Tilekar
138. 214 Pune Cantonment Dilip Kamble
139. 215 Kasba Peth Girish Bapat (MLA)
140. 216 Akole Ashok Bhangre
141. 221 Nevasa Balasaheb Murkute
142. 223 Rahuri Shivajirao Kardile (MLA)
143. 226 Shrigonda Babanrao Pachpute (MLA)
144. 227 Karjat Jamkhed Prof.Ram Shinde (MLA)
145. 228 Georai Adv.Laxman Pawar
146. 229 Majalgaon R.T.Deshmukh
147. 233 Parli Smt.Pankaja Munde (MLA)
148. 234 Latur Rural Ramesh Karad
149. 235 Latur City Shailesh Lahotii
150. 236 Ahmadpur Ganesh Hake
151. 238 Nilanga Sambhaji Patil Nilangekar
152. 239 Ausa Pasha Patel
153. 241 Tuljapur Sanjay Nimbalkar
154. 247 Mohol Sanjay Kshirsagar
155. 248 Solapur City North Vijayrao Deshmukh (MLA)
156. 250 Akkalkot Sidramappa Patil  (MLA)
157. 251 Solapur South Subhash Deshmukh
158. 260 Karad South Atul Bhosale
159. 262 Satara Deepak Pawar
160. 264 Guhagar Dr.Vinay Natu
161. 266 Ratnagiri Surendra (Bal) Mane
162. 268 Kankavli Pramod Jathar  (MLA)
163. 270 Sawantwadi Atul Kalsekar
164. 274 Kolhapur South Amal Mahadik
165. 275 Karvir Kerba Chaugule
166. 276 Kolhapur North Mahesh Jadhav
167. 279 Ichalkaranji Suresh Halwankar (MLA)
168. 281 Miraj Suresh Khade
169. 284 Shirala Shivajirao Naik
170. 285 Palus-Kadegaon Pruthviraj Deshmukh
171. 286 Khanapur Gopichand Padalkar
172. 287 Tasgaon-Kavathe Mahankal Ajeet Ghorpade

 

Shiv Sena List of Candidates for Maharashtra Assembly (Vidhan Sabha) Elections Oct 2014

 Maharashtra Shiv Sena Assembly election Contesting Candidate 2014 : Shiv Sena List of Candidates for Maharashtra Assembly (Vidhan Sabha) Elections October 2014 is finalizing, the list will likely to declare today midnight or by tomorrow 27th September 2014. After the split in their 25-year old alliance between Shiv Sena and BJP, the Shiv Sena will go alone on all the 288 Assembly Constituency in Maharashtra Poll 2014

Maharashtra assembly polls slated for October 15. The  names of candidates for Shiv Sena (SS) for Maharashtra Elections 2014 will be releases soon.

Shri Anil Chauhan is BJP candidate from Kairana Assembly Seat for UP Bye-Election 2014

 

 BJP out candidate name for the Bye-Election to the Legislative Assembly Election of Uttar Pradesh October 2014. Shri Anil Chauhan is BJP candidate from Kairana Assembly Seat for UP Bye-Election 2014.

Assembly Seat

Name of Candidate

08-Kairana Shri Anil Chauhan

 

Congress declare first list of candidates Maharashtra Assembly Election 2014 for 118 Vidhan Sabha seat

Maharashtra Vidhan Sabha Election 2014 Congress candidate name: Congress declare first list of candidates Maharashtra Assembly Election 2014 for 118 Vidhan Sabha seat today 25 September 2014. The list of 118 Candidate contain the name Maharashtra Chief Minister Prithviraj Chavan and several of cabinet minister.

List of Congress candidate for MLA Election 2014 Maharashtra

Prithviraj Chavan -Karad South Assembly Constituency

Narayan Rane -Kudal Assembly Constituency ,

Radhakrishna Vikhe Patil -Shirdi Assembly Constituency

Balasaheb Thorat -Sangamner Assembly Constituency

Rajendra Darda -Aurangabad East Assembly Constituency

Harshvardhan Patil -Indapur Assembly Constituency

Patangrao Kadam -Palus Kadegaon Assembly Constituency

 Rohit Deepak Tilak- Kasba Peth Assembly Constituency in Pune city.

Amit Deshmukh   – Latur Assembly Constituency

Praneti Shinde- Solapur Assembly Constituency

Vidhan Sabha Seat Candidates selected
Akkalkuwa – ST Assembly Seat INC Candidate Adv. K.C. Padvi
Shahada – ST Assembly Seat INC Candidate Padmakar Vijaysingh Valvi
Nawapur – ST Assembly Seat INC Candidate Surupsing Naik
Sakri – ST Assembly Seat INC Candidate Dhanaji Sitaram Ahire
Sindkheda Assembly Seat INC Candidate Shamkant Raghunath Saner
Shirpur – ST Assembly Seat INC Candidate Kashiram Vechan Pawara
Raver Assembly Seat INC Candidate Shirish Madhukarrao Chaudhari
Jamner Assembly Seat INC Candidate Smt. Jotsna Sunil Vispute
Buldhana Assembly Seat INC Candidate Harshwardhan Vasantrao Sapkal
Chikhli Assembly Seat INC Candidate Rahul Siddhivinayak Bondre
Khamgaon Assembly Seat INC Candidate Dilipkumar Gokulchand Sananda
Akot Assembly Seat INC Candidate Mahesh Sudhakarrao Gangane
Balapur Assembly Seat INC Candidate Sayyed Natikoddin Khatib
Risod Assembly Seat INC Candidate Amit Subhashrao Zanak
Dhamangaon Railway Assembly Seat INC Candidate Virendra Walmikrao Jagtap
Teosa Assembly Seat INC Candidate Adv. Yashomati Chandrakant Thakur
Melghat – ST Assembly Seat INC Candidate Kewalram Tulshiram Kale
Achalpur Assembly Seat INC Candidate Aniruddha Deshmukh
Arvi Assembly Seat INC Candidate Amar Sharad Kale
Deoli Assembly Seat INC Candidate Ranjit Pratap Kamble
Savner Assembly Seat INC Candidate Sunil Chhatrapal Kedar
Nagpur South West Assembly Seat INC Candidate Praful Vinod Gudade
Nagpur South Assembly Seat INC Candidate Satish Chaturvedi
Nagpur East Assembly Seat INC Candidate Abhijeet Wanjari
Nagpur Central Assembly Seat INC Candidate Dr. Annes Majid Ahemad
Nagpur West Assembly Seat INC Candidate Vikas Pandurang Thakare
Nagpur North – SC Assembly Seat INC Candidate Dr. Nitin Kashinath Raut
Ramtek Assembly Seat INC Candidate Subodh Baburao Mohite
Tumsar Assembly Seat INC Candidate Pramod Narayan Titirmare
Sakoli Assembly Seat INC Candidate Sevak Nirdhanji Waghaye
Gondiya Assembly Seat INC Candidate Gopaldas Shankarlal Agrawal
Amgaon – ST Assembly Seat INC Candidate Ramratanbapu Raut
Armori – ST Assembly Seat INC Candidate Anandrao Gedam
Gadchiroli – ST Assembly Seat INC Candidate Sau. Sauguna Pentaram Talandi
Rajura Assembly Seat INC Candidate Subhash Ramchandra Dhote
Brahmapuri Assembly Seat INC Candidate Vijay Wadettiwar
Chimur Assembly Seat INC Candidate Avinash Warjurkar
Wani Assembly Seat INC Candidate Wamanrao Kasawar
Ralegaon Assembly Seat INC Candidate Prof. Vasant Chindhuji Purke
Umarkhed- SC Assembly Seat INC Candidate Vijayrao Yadavrao Khadse
Hadgaon Assembly Seat INC Candidate Madhavrao Pawar
Nanded North Assembly Seat INC Candidate D.P. Sawant
Nanded South Assembly Seat INC Candidate Omprakash Pokarna
Deglur – SC Assembly Seat INC Candidate Raosaheb Antapurkar
Mukhed Assembly Seat INC Candidate Hanumantrao Patil
Kalamnusi Assembly Seat INC Candidate Santosh Kautika Tarfe
Hingoli Assembly Seat INC Candidate Bhaurao Baburao Patil
Jintur Assembly Seat INC Candidate Ramprasad Bordikar
Jalna Assembly Seat INC Candidate Kailash Gorantyal
Sillod Assembly Seat INC Candidate Abdul Sattar Abdul Nabi
Phulambri Assembly Seat INC Candidate Kalyan Vaijanatrao Kale
Aurangabad West – SC Assembly Seat INC Candidate Jitendra Dehade
Aurangabad East Assembly Seat INC Candidate Dr. Rajendra Darda
Vaijapur Assembly Seat INC Candidate Dr. Dinesh Pardeshi
Malegaon Central Assembly Seat INC Candidate Shaikh Asif Shaikh Rashid
Nashik Central Assembly Seat INC Candidate Shahu Sahadevrao Khaire
Iqatpuri – ST Assembly Seat INC Candidate Smt. Nirmala Ramesh Gavit
Palghar – ST Assembly Seat INC Candidate Rajendra Dhedya Gavit
Vasai Assembly Seat INC Candidate Michael Furtado
Bhiwandi West Assembly Seat INC Candidate Shoyeb Guddu Khan
Ovala – Majiwada Assembly Seat INC Candidate Smt. Prabhat Prakash Patil
Thane Assembly Seat INC Candidate Narayan Shankar Pawar
Dahisar Assembly Seat INC Candidate Smt. Sheetal Ashok Mhatre
Mulund Assembly Seat INC Candidate Sapra Charan Singh
Jogeshwari East Assembly Seat INC Candidate Rajesh Prabhushankar Sharma
Dindoshi Assembly Seat INC Candidate Rajhans Dhananjay Singh
Charkop Assembly Seat INC Candidate Bharat Pranlala Parekh
Malad West Assembly Seat INC Candidate Aslam Shaikh
Versova Assembly Seat INC Candidate Baldev Vasantsingh Khosa
Andheri West Assembly Seat INC Candidate Ashok Bhau Jadhav
Andheri East Assembly Seat INC Candidate Suresh Hiriyanna Shetty
Vile Parle Assembly Seat INC Candidate Krishna Shripad Hegde
Chandivali Assembly Seat INC Candidate Naseem Khan
Ghatkopar West Assembly Seat INC Candidate Pravin Velji Chheda
Chembur Assembly Seat INC Candidate Chandrakant Handore
Kalina Assembly Seat INC Candidate Kripashankar Singh
Vandre West Assembly Seat INC Candidate Baba Jiasuddin Siddique
Dharavi – SC Assembly Seat INC Candidate Smt. Varsha Gaikwad
Sion Koliwada Assembly Seat INC Candidate Jagganath Shetty
Wadala Assembly Seat INC Candidate Kalidas Kolambkar
Byculla Assembly Seat INC Candidate Madhukar Chavan
Malabar Hill Assembly Seat INC Candidate Adv. Sushiben Shah
Mumbadevi Assembly Seat INC Candidate Amin Amirali Patel
Colaba Assembly Seat INC Candidate Smt. Anni Sitambalam Shekhar
Uran Assembly Seat INC Candidate Mahendra Tukaram Gharat
Pen Assembly Seat INC Candidate Ravindra Dagadu Patil
Alibag Assembly Seat INC Candidate Madhukar Shankar Thakur
Indapur Assembly Seat INC Candidate Harshawardhan Patil
Bhor Assembly Seat INC Candidate Sangram Anantrao Thopte
Shivajinagar Assembly Seat INC Candidate Vinayak Mahadeo Nimhan
Pune Cantonment – SC Assembly Seat INC Candidate Ramesh Anandrao Bagawe
Kasba Peth Assembly Seat INC Candidate Rohit Deepak Tilak
Sangamner Assembly Seat INC Candidate Balasaheb Thorat
Shirdi Assembly Seat INC Candidate Radhakrishna Vikhe Patil
Shrirampur – SC Assembly Seat INC Candidate Bhausaheb Malhari Kamble
Ahmednagar City Assembly Seat INC Candidate Satyajit Sudhir Tambe Patil
Latur Rural Assembly Seat INC Candidate Trimabak Shrirangrao Bhise
Latur City Assembly Seat INC Candidate Amit Vilasrao Deshmukh
Nilanga Assembly Seat INC Candidate Ashok Patil Nilangekar
Ausa Assembly Seat INC Candidate Basavraj Madhavrao Patil
Umarga – SC Assembly Seat INC Candidate Kisan Nagnath Kamble
Tuljapur Assembly Seat INC Candidate Madhukarrao Chavan
Solapur City North Assembly Seat INC Candidate Vishwanath Chakote
Solapur City Central Assembly Seat INC Candidate Ku. Praniti Shinde
Akkalkot Assembly Seat INC Candidate Siddharam Mhetre
Solapur South Assembly Seat INC Candidate Dilip Bramhadev Mane
Karad South Assembly Seat INC Candidate Prithviraj Chavan
Rajapur Assembly Seat INC Candidate Rajendra Yashwant Desai
Kudal Assembly Seat INC Candidate Narayanrao Rane
Kolhapur South Assembly Seat INC Candidate Satej @ Bunty Patil
Karvir Assembly Seat INC Candidate P.N. Patil
Kolhapur North Assembly Seat INC Candidate Satyajit Shivajirao Kadam
Hatkanangle – SC Assembly Seat INC Candidate Jaywant Awale
Ichalkaranji Assembly Seat INC Candidate Prakash Kallapa Awade
Shirol Assembly Seat INC Candidate Appasaheb @ S.R. Patil
Sangli Assembly Seat INC Candidate Madan Vishwanath Patil
Palus-Kadegaon Assembly Seat INC Candidate Dr. Patangrao Kadam
Khanapur Assembly Seat INC Candidate Sadashivrao Patil

 

Complete Candidate List of Congress Party for Haryana Assembly Election 2014 out today 24.09.2014

Complete Candidate List of Congress Party for Haryana Assembly Election 2014 out today 24.09.2014. Congress releases list of 90 candidates for Haryana election 2014. Today Haryana Congress party announced the list of  Candidate for Vidhan Sabha Election 2014
List of Congress candidates:

1-Kalka Assembly Seat Congress Candidate Name – Manvir Kaur Gill
2-Panchkula- DK Bansal
3-Nariangarh Assembly Seat Congress Candidate Name – Ram Kishen Gujjar
4-Ambala Cantt- Nirmal Singh
5-Ambala City- Himmat Prakash Singh
6-Mullana (SC)- Varun Mullana
7-Sadhaura (SC) Assembly Seat Congress Candidate Name – Rajpal Bhukhri
8-Jagadhari- Bhupal Bhatti
9-Yamunanagar- Dr Krishna Pandit
10-Radaur- Subhash Chaudhary
11-Ladwa Assembly Seat Congress Candidate Name – Kailasho Saini
12-Shahbad (SC)- Anil Dhantori
13-Thanesar- Pawan Garg
14-Pehowa- Manjeet Chatha
15 -Guhla (SC) Assembly Seat Congress Candidate Name – Dilluram Baazigar
16-Kalayat- Ranbir Mann
17-Kaithal- Randeep Surjewala
18-Pundri- Ravi Mehla
19-Nilokheri (SC) –Gian Chand Sahota
20-Indri-Bhim Sain Mehta
21-Karnal- Surender Singh Narwal
22-Gharaunda- Virender Rathore
23-Assandh- Sumita Singh
24-Panipat Rural Assembly Seat Congress Candidate Name – Khushi Ram Jaglan
25-Panipat City- Virender Shah
26-Israna (SC)- Balbir Singh Balmiki
27-Samalkha- Dharam Singh Chokkar
28-Ganaur Assembly Seat Congress Candidate Name – Kuldeep Sharma
29-Rai- Jai Tirath Dahiya
30-Kharkhoda (SC)- Jaiveer Balmiki
31-Sonipat- Anil Thakkar
32-Gohana-Jagbir Singh Malik
33-Baroda- Sri Krishan Hooda
34-Julana Assembly Seat Congress Candidate Name – Dharmendra Dhull
35-Safidon-Bachan Singh Arya
36-Jind-Pramod Sehwag
37-Uchana Kalan-Bhag Singh Chattar
38-Narwana (SC)- Vidya Rani
Tohana –Paramvir Singh
40-Fatehabad- Prahlad Singh Gillankhera
41-Ratia (SC)- Jarnail Singh
42-Kalanwali (SC) –Sheeshpal Keharwala
43-Dabwali- Dr Kamal Veer Singh
44-Rania-Ranjit Singh
45-Sirsa-Navin Kedia
46-Ellenabad- Ramesh Bhadu
47-Adampur –Satender Singh
48-Uklana (SC)- Naresh Selwal
49-Narnaund-Rajbir Sandhu
50-Hansi- Vinod Bhayana
51-Barwala- Ram Niwas Ghorela
52-Hisar- Savitri Jindal
53-Nalwa- Sampat Singh
54-Loharu Assembly Seat Congress Candidate Name – Somvir Singh
55-Badhra- Ranbir Mahendra
56-Dadri- Satpal Sangwan
57-Bhiwani- Ram Pratap Sharma
58-Tosham- Kiran Choudhary
59-Bawani Khera (SC)- Ram Kishen Fauji
60-Mehem Assembly Seat Congress Candidate Name – Anand Singh Dangi
61-Garhi Sampla-Kiloi- Bhupinder Singh Hooda
62-Rohtak- BB Batra
63-Kalanaur (SC)- Shakuntala Khatak
64-Bahadurgarh Assembly Seat Congress Candidate Name – Rajinder Joon
65-Badli- Naresh Sharma
66-Jhajjar (SC)- Geeta Bhukkal
67-Beri- Dr Raghuveer Kadian
68-Ateli –Anita Yadav
69-Mahendragarh- Rao Daan Singh
70-Narnaul- Rao Narender Singh
71-Nangal Chaudhry- Chandra Prakash
72-Bawal (SC) –Amritkala Tikania
73-Kosli- Rao Yaduvendra Singh
74-Rewari- Capt Ajay Singh Yadav
75-Pataudi (SC) Assembly Seat Congress Candidate Name – Sudhir Kumar Chaudhary
76-Badshahpur- Virendra Singh
77-Gurgaon- Dharambir Gaba
78-Sohna- Rohtas Singh Bedi
79-Nuh Assembly Seat Congress Candidate Name – Aftab Ahmed
80-Ferozepur Jhirka- Azad Mohammad
81-Punhana—Subhan Khan
82-Hathin Assembly Seat Congress Candidate Name – Jaleb Khan
83-Hodal (SC)- Udai Bhan
84-Palwal- Karan Singh Dalal
85-Prithla –Raghubir Tewatia
86-Faridabad NIT- Gulshan Bagga
87-Badhkal- Mahendra Pratap Singh
88-Ballabgarh- Lakhan Singla
89-Faridabad- Anand Kaushik
90-Tigaon- Lalit Nagar